The Television Academy is handing out its 2020 Creative Arts Emmy Awards over five nights.

From Monday-Saturday, awards will be presented in categories encompassing guest performances, writing, directing, sound editing and mixing, costumes, lighting, music, and numerous other areas.

On Night One, Netflix took home the most awards, with a total of five wins, followed by National Geographic and CNN with three apiece.

CNN’s three wins all came for Apollo 11, which took home awards for picture editing, sound editing and sound mixing. However, it lost the award for cinematography for a nonfiction program to The Cave, denying nominee (and former astronaut) Buzz Aldrin an Emmy.

HBO’s Watchmen swept the Television Critics Association’s 2020 Awards.

Presented for the first time without a ceremony after the summer in-person tour was effectively canceled amid the pandemic, the 36th annual TCA Awards handed out honors to the limited series from Damon Lindelof for program of the year, new program, miniseries and achievement in drama for star Regina King.

Emmy Creative Arts to Date:

Outstanding Documentary or Nonfiction Special

  • The Apollo (HBO)
  • Beastie Boys Story (Apple TV+)
  • Becoming (Netflix)
  • The Great Hack (Netflix)
  • Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)

Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special

  • Comedians in Cars Getting Coffee (Netflix)
  • Leah Remini: Scientology and the Aftermath (A&E)
  • Ugly Delicious (Netflix)
  • VICE (Showtime)
  • The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series

  • Between the Scenes – The Daily Show (Comedy Central)
  • Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries (TBS)
  • National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Worlds (National Geographic)
  • Pose: Identity, Family, Community (FX Networks)
  • RuPaul’s Drag Race Out of the Closet (VH1)

Outstanding Structured Reality Program

  • Antiques Roadshow (PBS)
  • Love Is Blind (Netflix)
  • Queer Eye (Netflix)
  • Shark Tank (ABC)
  • A Very Brady Renovation (HGTV)

Outstanding Competition Program

  • Born This Way (A&E)
  • Love Is Blind (Netflix)
  • Queer Eye (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race (VH1)
  • The Voice (NBC)

Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program

  • American Factory (Netflix)
  • Apollo 11 (CNN)
  • Becoming (Netflix)
  • The Cave (National Geographic)
  • Sea of Shadows (National Geographic)
  • Serengeti (Rebirth)

Outstanding Cinematography for a Reality Program

  • Cheer, “Hit Zero” (Netflix)
  • Life Below Zero, Series Body of Work (National Geographic)
  • Queer Eye, “We’re In Japan!: Japanese Holiday” (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race, Series Body of Work (VH1)
  • Survivor, Series Body of Work (CBS)

Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program

  • American Factory (Netflix)
  • Apollo 11 (CNN)
  • Becoming (Netflix)
  • The Cave (National Geographic)
  • The Last Dance, “Episode 7” (ESPN)
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

Outstanding Directing for a Reality Program

  • Cheer, “Daytona” (Netflix)
  • LEGO Masters, “Mega City Block” (FOX)
  • Queer Eye, “Disabled But Not Really” (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)
  • Top Chef, “The Jonathan Gold Standard” (Bravo)

Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (Original Dramatic Score)

  • Becoming (Netflix)
  • Home, “Maine” (Apple TV+)
  • McMillion$, “Episode 1” (HBO)
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Not Your Average Joe” (Netflix)
  • Why We Hate, “Tools & Tactics” (Discovery Channel)

Outstanding Narrator

  • Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes of the Revolution (History)
  • Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen (Apple TV+)
  • Angela Bassett, The Imagineering Story, “The Happiest Place On Earth” (Disney+)
  • Lupita Nyong’o, Serengeti, “Destiny” (Discovery Channel)
  • David Attenborough, Seven Worlds, One Planet, “Antarctica” (BBC America)

Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program

  • American Factory (Netflix)
  • Apollo 11 (CNN)
  • Beastie Boys Story (Apple TV+)
  • The Last Dance, “Episode 1” (ESPN)
  • McMillion$, “Episode 3” (HBO)
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

Outstanding Picture Editing for a Structured Reality or Competition Program

  • LEGO Masters, “Mega City Block” (FOX)
  • Queer Eye, “Disabled But Not Really” (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)
  • Survivor, “It’s Like a Survivor Economy” (CBS)
  • Top Chef, “The Jonathan Gold Standard” (Bravo)

Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program

  • Cheer, “God Blessed Texas” (Netflix)
  • Deadliest Catch, “Cold War Rivals” (Discovery Channel)
  • Life Below Zero, “The New World” (National Geographic)
  • RuPaul’s Drag Race: Untucked, “The Ball Ball” (VH1)

Outstanding Sound Editing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera)

  • Apollo 11 (CNN)
  • Beastie Boys Story (Apple TV+)
  • Cheer, “Daytona” (Netflix)
  • Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)
  • McMillion$, “Episode 1” (HBO)
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

 Outstanding Writing for a Nonfiction Program

  • Beastie Boys Story (Apple TV+)
  • The Cave (National Geographic)
  • Circus of Books (Netflix)
  • Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer, “Closing The Net” (Netflix)
  • McMillion$, “Episode 1” (HBO)

The Television Critics Association awards were voted on by more than 250 television critics and journalists from the U.S. and Canada.

TCA Winners  

  • Individual Achievement In Drama: Regina King (Watchmen, HBO)
  • Individual Achievement In Comedy: Catherine O’Hara (Schitt’s Creek, Pop TV)
  • Outstanding Achievement In News and Information: The Last Dance (ESPN)
  • Outstanding Achievement In Reality Programming: Cheer (Netflix)
  • Outstanding Achievement In Youth Programming: Molly of Denali (PBS Kids)
  • Outstanding Achievement In Sketch/Variety Shows: A Black Lady Sketch Show (HBO)
  • Outstanding New Program: Watchmen (HBO)
  • Outstanding Achievement In Movie, Miniseries, Or Special: Watchmen (HBO)
  • Outstanding Achievement In Drama: Succession (HBO)
  • Outstanding Achievement In Comedy: Schitt’s Creek (Pop TV)
  • Program of the Year: Watchmen (HBO)
  • Career Achievement Honoree: Alex Trebek
  • Heritage Award: Star Trek (CBS)

-30-